Kendimizi mutsuz ve bunalımlı hissettiğimizde bu durumu değiştirmek için elimizden bir şey gelmediğini düşünsek de; kendimizi mutlu ve keyifli hissettiğimizde bu durumu yitirmekten korksak da, bu mutluluk ya da mutsuzluk hislerinin hiçbiri bizim gerçek halimiz değil. Hiçbirinin başlamasını sağlayamadığımız gibi, ne kadar süreceklerine de biz karar veremiyoruz.

Bu duygu durumlarının bizim gerçek halimiz olduğuna inanıyor ve bu yüzden hayatımızdaki hoşa gitmeyen olayları bu hallerin sebebi sayıyoruz. Durum böyle olunca hoşa gitmeyen bu durumları değiştirmek için bir anlamda kaderin rüzgarları, yüksek ve alçak basınçları ile boğuşup gökyüzümüzü berrak tutmaya çalışıyoruz.

Mutsuzluk ve bunalım gibi zihinsel hallerimizden oluşan kara bulutlar gökyüzünü kaplasa da gökyüzünün gerçek hali bu değil. Gökyüzü bu değil. Gökyüzünün gerçek hali berrak bir mavilik. Bulutların ardında, değişmeyen berrak gökyüzü var.

Tüm zihin hallerimiz yalnızca birer düşünceden ibaret. Her düşüncemiz ise tıpkı berrak gökyüzünü kaplayan birer bulut gibi. Siyah da olsa beyaz da olsa her bulut üzerimize gölge düşürüyor. Bu duygusal haller, zihnin gerçek halini, berrak gökyüzü zihnini kapatıyor.

Doğru meditasyon uygulamasında, düşünceler ve duygusal haller, konsantrasyonun ve farkındalığın gücüyle ortadan kalktıklarında geriye zihnin muhteşem berraklığı kalır. Buna zihnin gerçek doğası denir. Zihnin gerçek doğası ölümsüzdür. Zihnin gerçek doğası ilk başlarda neşeli ve mutlu, sonra halinden memnun, sonra da tüm ikiliklerin üzerinde saf bir varoluşsal mutlulukla parlar. Zihnimizin gerçek doğasının her an bizimle, her an ulaşımımızda, her an her tür korkunun ve acının ötesinde mutlu ve kusursuz olduğunu bilmek, içinde bulunduğumuz gerçekle çok daha korkusuz, beklentisiz, neşeli ve cömert ilişkide bulunmamızı sağlar. Zihnin gerçek doğasına temas edebilmek, henüz onunla temas etmemiş bir insanın bunalım, mutsuzluk ve acı dediği şeye bizim deneyim dememizi ve her deneyimi bir öğrenme fırsatı olarak kullanıp bilgeliğe ulaşmamızı sağlıyor.

Sevgili kardeşlerim işte bunu için zihnin gerçek doğasını öğretmeye çalışıyorum. Bunun için çabalıyorum. Bunun için konuşuyorum. Bunun için anlatıyorum. Hiçbir kardeşimin mutsuz olmayı, bunalımda yaşamayı hak etmediğine, zihnin gerçek doğasını keşfederek bu acıdan kurtulmanın hepimizin hakkı ve gerçek hali olduğuna inanıyorum.

Umarım şans bu çabada hepimizin yanında olur.