Tathagata’ya (aydınlanma bilincine) giden yolda olmazsa olmaz bir tutum vardır: Şibumi. Aydınlanma yolculuğu ve şibumi asla birbirinden ayırt edilemezler. Söz konusu yolculuk ister Samadhi’yi mümkün kılan zihinsel tutumun yaratılması, ister farkındalığı sağlayacak olan yaşam biçiminin ve anlayışın geliştirilmesi, isterse son durak olan Bilgeliğe ulaşmak olsun yolun her aşamasında değişmez nitelik şibumi’dir.

Şibumi, samimiyettir. Kendini kanıtlama çabasını bırakmaktır. Mara, Budha’ya en son saldırısını yapmak amacıyla, “Peki senin aydınlandığının tanığı kim olacak?” diye sorduğunda, Mara’ya, “Tanığım yeryüzü olsun” deyip bu gösterişsizlik ve kendinden eminlikle aydınlanmaya ulaşmasını sağlayan şey Şibumi’dir. Şibumi, Tathagata’dır.

Tanınma, bilinme, takdir edilme, ün kazanma, egomun onaylanması orada olduğu sürece Şibumi orada yoktur. Şibumi orada olmadığı sürece konsantrasyon yoktur, farkındalık yoktur, bilgelik yoktur ve Aydınlanma yoktur.

Taktir beklemeden kendini yaptığın şeye tam vermek… Kendini sona koymak… Bırakmak… O kadar Hakiki olmak ki sahici davranma ihtiyacı duymamak.. O kadar içten olmak ki samimi davranmaya çalışmamak… O kadar şefkatli olmak ki ahlaklı görünmeye uğraşmamak… Kendini kanıtlama çabasını bırakmak… Olanı olduğu haliyle kabul etmek… Başarı peşinde koşmayı bırakmak… Kendini kanıtlama derdinden kurtulacak kadar kendine güvenmek… Kimse duymasa da… Kimse bilmese de… Kimse anlamasa da… AYDINLANMAK.

Sevgi ve dostluk duygularımla,