yijinjing

Kas ve Tendon Egzersizi, Zen Budizm’in kurucusu Bodhidharma tarafından yaratılmış olan efsanevi bir çalışmadır. Günümüzde aynı isimle bilinen pek çok farklı çalışma bulunmakla birlikte, özgün çalışma Da Mo Pai ya da Bodhidharma Okulu olarak bilinen ve kökleri ustadan ustaya, Bodhidharma’ya kadar ulaşan okulun beden eğitiminin ilk aşama öğretisidir.

Nirvana’ya ulaşmış bir bilge olan Bodhidharma bu çalışmayı, rahiplerin beden ve akıl sağlıklarını mükemmelleştirmeleri için geliştirmiştir. Bedeni mükemmel sağlık ve enerji durumuna ulaştırmak için Çin tarihi boyunca geliştirilmiş en etkili birkaç egzersizden bir tanesi olan Kas ve Tendon Egzersizi aynı zamanda, ruhsal yolda ilerlerken yapılan hataların sonucunda bedende ve zihinde oluşan sorun- ları da temizleme becerisiyle ünlüdür.

Uygulaması 20 dakika kadar süren, kasların ve tendonların kullanımını gerektiren son derece zevkli ve dinamik bir çalışmadır.

Çalışma ilk 100 günde maksimum etkilerini göstermesine karşın genellikle eğitimler sırasında sık sık ilginç iyileşmelerle karşılaşılmaktadır. Çalışma, Lungmen Pai’nin (Ejderha KapısıEkolü) günümüzdeki büyük ustası Wang Liping tarafından, bedeni zehirlerden arındırmayı başaran tek egzersiz olarak bilinmektedir. Yi Jin Jing çalışan öğrencilerin ortak gözlemi günlük enerjilerinin sürekli olarak artması ve bedenlerindeki sağlık sorunlarının kısa bir sürede gözle görülür şekilde iyileşmeye başlamasıdır.