GocmenAsla siyasete bulaşmadım. Dünya meseleleri ve insanların arzularını temsil eden siyaset sürekli olarak birinin kaybını diğerinin kazancını anlatır. Acı bir şekilde de arzu edilen şeye ulaşmak için yalan söylemeyi, arkadan vurmayı ve kan dökmeyi gerektirir. Bulaşmamam onu anlamamamdan değil. Benim görevimin de işimin de başka bir şey olmasından dolayı. Yine politikaya bulaşmayacağım ama ülkemle ilgili, onun domatesi, tarhanası, misafir perverliği, pastırması, çay için kısacık konuşacağım.

Benim gibi insanların geliştirmeye uğraştığı farkındalıkla çevreme baktığımda, sahip olduğumuz bu vatanın ve onun değerlerinin elimizden çıkmak üzere olduğunu görüyorum. En acısı ne biliyor musunuz? Bunu değiştirmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Niçin mi? Kurtuluş savaşında 16-24 yaşındaki gençler öldü ve bu ülkeyi kazandı. Hayatta kalan gençler ise yeni bir ülke inşa etti. Bunu bilen işgalci güçler daha sonra ilk hamlelerini gençlere yaptılar. Reklam ve tüketim aracılığıyla onları etkilediler. Tahammülsüz ve tüketim bayilisi yaptılar. Bir bağımlı, istediğine sahip olmak için her denileni yapar, her şeyi satar. Her yalana inanır. Bu savaşı kaybettik çünkü bağımlılık geliştirdik. Bu, “tarım devriminden bu yana kullanılan klasik taktik ve biz de onun kurbanı olduk.

Artık hem içte hem de dışta sahip olduğumuz bu durumun yok olması için savaşanlar var; hem de bir kısmı safça bir iyi niyetle, hatta aptallıkla. İçeride kendi insanımız, dedesi Çanakkale’de savaşmış insanımız bile bu kandırmacaya inanmış durumda. Yabancı değerler göklere çıkarken kimse yabaniyi bizden yapmakla uğraşmıyor kendini ondan yapmaya çalışıyor. Yeni Çağ ya da benzeri disiplinlerle uğraşanların bile haline baksanıza… Kim öğretisini Anadolulaştırıyor? Kim bu ülkenin, bu anlayışın içine eritip onu bizim lisanımızla anlatıyor? Kim bizi onun malı yapmak yerine onu bizim malımız yapıyor? Bizler, ister maneviyat ister teknoloji olsun, karşımızda ister Arap ister Batı olsun, onların kültürüne, inancına gönüllü “göçmenleriz”.

Bir göçmen bir vatana niçin ihtiyaç duysun ki?!!!!!